sağlıklı beslenme :( - Obilsin.com
Demir D vitamini B12 bu üçü çok önemli öncelikle kan tahlili yaptır, sağlıklı beslenmeye gelirsek, kızartma hamurisi ekmek ve her türlü tatlıyı hayatından çıkar, mevsiminde sebze meyve tüket, fermente gıdalara ağırlık ver, sirke turşu kefil gibi, kuruyemişin her türlüsünü yiyorum ben bolca, ara öğünüm yok hatta 2 öğün beslenmeye geçmeye çalışıyorum
Her sebze-meyve ve balığı zamanında yersen faydalıdır.Bu mevsimde domates yersen zararlı olur faydalı değil.Yazdan yapılan konserve ya da kurutmadan bahsetmiyorum.Mevsiminde ne buluyorsan onu ye.Ayrıca illa bir doktora git.
Et yerine en çok yeşil mercimek ve soya fasulyesi tavsiye ediliyor benim bildiğim. Bence vegan mutfaklarını araştırın. Proteini başka hangi besinlerden alıyorlarmış öğrenirsiniz böylece.
Sadece zayıflamak için değil, düzenli, sağlıklı beslenmek için de diyetisyene gidilebilir. Bir doktora gitmenizi öneririm. Önce kan değerlerinize bakılır, hangi besin gruplarından ne kadar almanız gerektiği tespit edilir filan, en doğrusu bu olur. Belki vitamin takviyesi verir. Çok klasik tavsiyeler verebilirim. Mesela sabah sofranızdan yumurtayı, zeytini, domates, salatalık, biberi, pekmezi eksik etmeyin. Elbette ölçülü yemek lazım. Hamileyken diyetisyenim bana haftada 3 öğün ızgara et, 3 öğün baklagil, geri kalan öğünlerde de zeytinyağlı sebze yemekleri vermişti. Her öğünde mutlaka salata var. Doğumdan sonra da aynı düzende beslenmeye devam ediyorum, kilo almadığım gibi veriyordum da. Et yemeklerinin yanında ayran ve yoğurt tüketmeyin, demir emilimini azaltır. Demir eksikliği, yorgunluk, halsizlik yapar. Bunun yerine etin yanında salata yiyin. Mutlaka ara öğünleriniz olsun. Şuan emziriyorsanız inek sütü içemezsiniz, normalde ara öğünlerde 1 meyve+1 bardak süt vermişti doktorum. Süt yerine 2 ceviz ya da 8-10 badem&fındık yiyebilirsiniz. Meyveyi tek başına tüketirseniz daha çabuk acıkırsınız, kuruyemişlerle, tahıllarla birlikte yemek gerekiyor...vs
Ilk ıs bır doktora gıdın kan degerlerınıze baktırın, vıtamın eksıklıgı yada kansızlık vs olabılır bagısıklıgınızı dusuren.. Sonra doktorda uygun gorurse gunluk 1 adet multıvıtamın takvıyesı alın.. Her gun en azından bır bardak sut ıcın, meyveyı ve sebzeyı eksık etmeyın gunluk menunuzden ama muhakkak proteın veren et turevlerını de yıyın... Bol bol su ıcın.. Tatlı, hamur ısı, abur cuburu cıkarın hayatınızdan... Yemeklerı kızartma turevı degılde, sulu yemek yada ızgara vs tuketın..