prematüre doğan bebeğim hiç bir şey yemiyor,büyümüyor - Obilsin.com
kızlar merhaba, biliyorum bir çoğunuzun bebeği şu anda yaşam mücadelesi veriyor,bu konu onlara saçma gelecek ama çıldırmak üzereyim.okuyanlar bilir,600 gr doğdu bebeğim.şu anda tam 1 yaşında,düzeltilmiş 9 aylık ve sadece 6500gr.yani normal doğan bebeklerde 4-5 aylık olunca yetişiyorlar bu kiloya.ayrıca 2 aydır hiç kilo almadı.sorunum kilosu değil aslında, yesin de varsın zayıf olsun, ama yemiyor...biberona alışınca emmeyi kesti,kaşığa geçince biberonu kesti.özel mama aldık,6 ay zorla içirdim,ne boyu ne kilosu persentilin en alt seviyesine bile ulaşmayınca doktorumuz kesti.inek sütüne başladık,sadece 80cc sabah uyandığında içiyor,düşünün 3aylık bebek bile daha fazla içiyordur,ek gıdalara geçeli epey oldu, herşeyden vitamin alsın diye binbir vitaminli gıdalar hazırlıyorum(gerçi hala tam katılara geçemedik)önlüğü takar takmaz başlıyor ağlamaya,kaşığı görünce çıldırıyor,sanırsın kolunu bacağını sıkıyorlar canı yanıyor,ne yapacağımı şaşırdım, o ağladıkça ben ağlıyorum,yemiyor,büyümüyor,buna bir çözüm allah aşkına iştahını açacak birşey biliyorsanız lütfen yardımcı olun,sağlıcakla kalın
daha önce farklı bir konuda sohbet etmiştik.aslında pek nadir giriyorum prematüre sayfasına çünki o günlere dönüyorum.mesajını tesadüfen gördüm.bizde de aynısı oldu.ek gıdanın tadını alınca biberon emmek istemiyorlar.kaşıkla veriyorum mamayı.zaman zaman ek gıdayıda istemiyorlar.iştahtan iyice düştükleri dönemde,ikizlerimin birinde kansızlık çıktı.diğerinde idrar yolu enfeksiyonu.tahlil yaptırdınız mı?ardından diş çıkarma süreci başladı ve ben kriz geçiriyodum ikisinide tek bakıyorum.izne ayrıldım.yemek zamanından nefret ediyorum hala.malesef her gün ayrı bi şeyle düzenleri bozuluyo.
canım benim benim ikizler 29 aylık oldu biz kilo olarak iyi doğduk sana göre hafta olarakta ama beyin göz problemleri oldu oğlum 1465 kızımda 1260 kg 30 haftalık doğdular...inan sabret dişlerdendir bence çok sinir krizleri geçirdim ama nafile aç kalsın diyeceğim ama anne yüreği yesin diye bakar hep benimkiler 16 aylıktan sonra düzeldi bizde dişler hep sorunlu oldu ateş intihap aft ooo neler neler akılları biraz gelmeye başlayınca fiziksel olrakta yorulmaya başlayınca yavaş yavaş düzeliyorlar yavaş diyorum bak biz şuan 2 yaşa göreyiz bence çok iyi yaşadıklarımızdan sonra 12 kg ler boyları 90 cm 600 gr doğan bir bebekte ancak bu kadar olur geçiş dönemi çünkü dişleri olsun uykuları olsun hareketleri ama çevremdede iştahsız olan premiretüre bebek çok onuda yazayım organları minicik oluyor o şekilde doğunca normal doğan bebekle midesini kıyaslama zaten.... nisabilge .!.:
çok sağol sanırım iştahınız zor açılcak ağzını açmadığına göre....bizim ek gıdayı kabul etme zor oldu ama iştahsızlık yoktu.... nisabilge .!.:
en büyük hatan bebeğini başka bebeklerle karşılaştırmak. benim kızımda hep %3 lerde ama hep şükrediyorum. çünkü sağlıklı. doktoruda ben sana ekmek ver demiyorum nasıl olsa kilo alır vitaminli şeyler ver dedi. sakın bebeğini başkalarıyla karşılaştırma. büyük ihtimal seninle inatlaşıyor. benim kızımda benden yemiyor ama bakıcısı ve babasından yiyor. maalesef nazları annelerine
sıkma canını herşey düzelir zamanla benimkiler kişi başı 1,5 kepçe çorbanın üstüne 150 cc inek sütü içiyor ALLAH sağlık hoşluk versin işallah sende o günlerini görürsün.....çorbalarını tereyağlı az tuzlu salçalı denedin mi yoksa sadece ona göre mi yapıyorsun mesela kıyma koymak yerine direk köfte gibi benimkiler tel şehriyeye bayılıyor artık kendileri biler yemeyi beceriyor ben normal makarna gibi yapıp yoğurtlu zeytinyağlı veriyorum herşeyleri zeytinyağlı o yaştayken patatesi rendeleyip teflon tavada tereyağında alt üst edip veriyordum hastasıydılar...şimdi normal bizim gibi çorbaları yiyebiliyorlar ....düğün çorbasının içinden etleri pek yutamıyolar yada tavuk çorbasından ama olsun oda zamanla düzelcek inşallah...belkide tatlarını beyenmiyordur fikir sadece benimkisi....çünkü ben öyle mama gibi çorbaları yaptığımda hoşuma gitmiyordu doğal olarak çocuklarda yemiyordu..... nisabilge .!.:
haklısın kendi annen bile olsa bizim kadar özen kimse gösteremez çocuğuna ben 5 saatte 1 besliyorum 3 saat bence çok az 5 saate çıkar belki açıkmıyordur...ben kızımı aç bırakarak mamadan vazgeçirdim............hatta akşam yemeğini yememiz 6 saatte bir oluyor...ayrıca bana göre öle karman çorban yemekleri daha yiyemez benimkiker bitek pırasa ve menemeni yiyebiliyor yanlış anlama sadece bu benim fikrim henüz seninki çok küçük bence bu tarz yemekler için etli yemeğin yerine illaki et verecekseniz köfte yedirin bu şekilde yani sebze yemekleri yerine çorbalarını verin ben zorlasamda ancak böyle yemekleri biz yeni yeni yiyebiliriz çünkü dişlerimiz tamamlandı anlatabildimmi seninkinin daha yeni çıkmaya başladı nasıl çiğnesin onları fikir vermek amaçlı yazıyorum... nisabilge .!.:
Merhaba anneler benim bebeğim de prematüre gebelik zehirlenmesi nedeniyle 35+4 te gelişim gerliği var olduğu için 32 haftalık gibi doğdu. 1740 gr 42 cm 11 gün yoğun bakımda kaldı 2050 gr oldu ve çıkardılar 3-4 saatte bir besledim anne sütü+prematil verdim 6 gün sonra kontrole gittik 2060 gr olmuş sağlığı iyi elhamdülillah ama hiç kilo almamış doktor haftaya yine gelin dedi sadece kilosuna bakarız eğer kilo aldıysa eve gidersiniz dedi bu da ne demek şimdi tekrar yatırırlar mı? çok kötüyüm yardım edin nasıl kilo alır bebeğim ne yapmam lazım???
Premature bebek beslenmek için zorlanmaz. sakın zorlamayın. sonradan kusmaya başlarsa ciddi problemler yaşarsınız. yoğun bakımda ağzından burnundan kablo hortum vs. takıldığı için ağız kısmı iyice hassas hale gelir. ağzına yapılan müdahalelere daha hassas olurlar. zaten bebekler ağız kısmından bir çok şeyi öğrenmektedir. prematurelerde ağzından beslemek için zorlyınca reddetmesine rağmen ısrar edilirse kusma nöbetlerine çevirebilir. mideye delik açılarak beslenmek zorunda kalan bebekler var. siz en iyisi bebeğinizi bu konuda branşlaşan yan dal pediyatriye görürün. türkiye de bir kaç yerde var. ilk ankara tıpta açılmıştır. En iyisi cebeci kampüsünde. GElişimsel pediyatriden randevu alın. tavsiyem.