(preeklampsi) 2. bebeği düşünmeli miyim? - Obilsin.com
Merhabalar, 30. haftada preklampsi geçirdim ve erken doğum yaptım. Eşimle RH uyuşmazlığımızda var. Önceleri çok sorunlar yaşadık 53 gün küvezde kaldı ama çok şükür kızım sağlıklı ve şu anda 3 yaşında. Size sorum preeklampsi geçirip tekrar hamile kalan var mı? Çok kararsızım ve korkuyorum ama kızımın tek başına büyümesini de istemiyorum. Sizce ikinci bebeği düşünmeli miyim?
15 aylık bir oğlum var ve preeklampsi sebebiyle dünyaya gözlerini 30. haftasında açtı. Tamamen sağlıklı bir bebek olarak büyüyor çok şükür. İkinci bir bebek düşünmüyorum fakat doktorum ile sohbet ederken ikinciyi ne zaman düşünüyorsunuz diye sormuştu ve preeklampsi geçirdiğim için zaten bunu göze almak istemediğimi söylediğimde bana tekrarlama olasılığının olduğunu belirtmişti. Bu süreç hem anne hem de bebek açısından riskler taşıyan bir süreç. Soru işaretleri ve bilinmezliklerle dolu. Bebeğim normal bir bebekten farksız bugünlere geldiği için kendimi çok şanslı hissediyor ve şükrediyorum.
Ben oğlumda 35haftada hafif preeklampsi ile doğum yaptım, 2650grdı, hiç küvez görmedi çok şükür, yaşıtlarıyla bi farkı yok şuanda, Şimdi ikinciye hamileyim, perinatolog takibindeyim 12.haftadan beri, hamile kaldığımı öğrendiğimden beri coraspirin kullanıyorum, 16da ek olarak magnezyum&kalsiyum dwsteği ve İmom omega başladık, stressten uzak durup düzenli yaşamaya çalışıyrm, az kilo aldım tuzu az tüketiyorum, tansiyon günde iki kere bakıyrm, tekrar yaşama şansım hiç yaşamayan bir kadınla aynıymış, iyi düşünmeye çalışıyorum inşAllah sağlıkla tamamlayıp kucağıma almak nasip olur kızımı, sizlere de umut olur
34+6 da kızım preeklampsi dolayısıyla erken doğdu. Mart ayında doğum yaptım ve şubatın başında aniden şişmiştim. Sıfır stres bi hayatım vardı. İş yemek vs hiç bişey yapmıyordum çalışmıyordum fakat bir anda balon gibi oldum. Son günlerde sürekli ağlıyordum ellerimi kapatamıyordum yürüyemiyordum hiç bişey tutamıyordum. Kıyafet deseniz hiç bişey olmuyordu. Bacaklarımı katlayamıyordum bile. Sanki diz kapaklarımda iki tane su dolu balon vardı. Yanma hissediyordum sürekli dizlerimde. 34+4 de doktora gittim erken doğum riskim vardı ve her gün doktora gidip nst ye bağlanıyordum. O gün doktora dayanamıyorum doğurtun beni diye ahlandım. Tahlilde proteinim inanılmaz yüksekti ve normalde düşük olan tansiyonum yükselmişti. Hemen doğuma dediler. O ana kadar doğurtun beni diye ahlanan ben iki gün için yalvardım doktora. İki gün daha tansiyon kontrolüyle kabul etti doktorum sağolsun. Doğum günü artık kzımın kalp atışları 70lere kadar düşmüştü. Doğumda belime iğneyi defalarca sapladılar ama okadar şiştim ki bir türlü kemiği bulamadılar ve genel anestezi oldum. Okadar ödemim varmış ki bir haftada 20 kilo gitti. 40 kilo ile tamamlamıştım hamileliğimi. Doktorum iyi yırttın dedi. Benimle aynı dönem aynı şikayetten bi kadın daha doğum yapmış. Tabi durumu daha hafifmiş ve bebeği alana kadar bebek ölmüş. Kadın da bi süre komada kalmış iki aydır ödem çektiriyormuş vücudundan. Şükürler olsun kızım şuan iyi ama bu yaşadığım şey bedenimde hala ödem bıraktı. Ödem söktürücü içmezsem yine kocaman oluyor elim ayağım. İkinci çocuk için risk yüksekmiş. Allah kimseye yaşatmasın. Hayatımın en garip dönemiydi.