Okula başlama yasi - Obilsin.com
Benim oglumda 25 aralik dogumlu ya kafama takildi simdi..erken verirsem ocak subat hatta mart dogumlu cocuklardan cok kucuk olucak..bir sene sonra verirsem de ekim kasim dogumlu cocuklardan cok büyuk olucak ..ben şoook
Çocuk büyüyünce ay hesaplamasını bıraktım. Şimdi baktim netten ay hesabına 68 aylık şuan. Anaokuluna yazdırdım .
Bence çocuğu eğitime alıştırmak ve kaslarının gelişimi için 5 yaşında kreş ve anaokulu için uygun buluyorum. Kızımı tam 70 aylıkken okula gönderdim daha önce de önce kreş sonra anaokuluna gönderdim çok şükür hiç problem yaşamadık. Ama sınıfımızda 7 yaşını geçmiş bir erkek öğrenci vardı.hic anaokuluna gitmemiş,okulu da bir sene erteleyip yazdirmislar çok zorluk çekmişti çocuk. Sınıf öğretmenimiz özel ders vermişti uzun süre. Bence ertelemeyin yine de siz bilirsiniz.
72 ay normal bir zaman dilimi rahatlıkla gönderebilirsiniz.Kucuk yaşlarda okula başlayan çocuklar tam anlamıyla olgunlaşamadigi için zorluk çekip sınıfın gerisine düşebiliyorlar.Bu durum çocukta yetersizlik duygusu yaratıyor.Bazi veliler benim çocuğum zeki ,okuma yazmada biliyor diyerek erkenden okula göndermek ya da sınıf atlatmak istiyorlar.Maalesef yanlış bir düşünce.1. sınıfta başarılı olsa bile 2,3,4 . Sınıfta sınıfın gerisine dusebilirler.Her şey zamanında iyidir.
Çocuğun gelişimi normalde 72 ay gayet uygun . Tam ideal .Ama daha aşağısı zorluyor sanki ,yine çocuğa ve becerilerine bağlı ama 72 den küçük gerek yok 72 ay tamam bence . Benim oğlum 68 aylık baslayabiliyordu ama dilekçeyle erteledim. 79 80 aylık başladı Ama gayet memnunum .Bir öğretmen ve veli olarak 72 uygundur ,daha kucugu zorlar diyorum .
Şu anki müfredat 72 aylık çocuklara göre düzenlendi zaten gönderebilirsiniz. Göndermezseniz diğer sene sınıfta biraz büyük kaçar diğer öğrencilere göre