cp yüzünden kalça gelişim geriliği - Obilsin.com
benim kızımın bacaklarında az da olsa etkilenmeyle spastisite var. bu yüzden geç oturmaya başladı ve hala yürüyemiyordu. bacak arasındaki kaslardaki sertlik yüzünden kalçalar yuvasında gerektiği gibi yerleşmeden gelişiyordu. bu sorun 20li yaşlardan kalça çıkığı kireçlenme ve aksak yürüme gibi rahatsızlıklara sebep olacağından küçük bir operasyon yapıldı. hemen alçılama yapıldı. şimdi bacaklar iki yana açık şekilde göğüs hizasından itibaren 3 ay alçıda kalacak şekilde alçılandı. 25 günü geride bıraktık. bu durumu yaşayan anneler varsa tecrübelerini bilgilerini paylaşmasını isterim.
el muallim pembe şortşu kızınızda aynı kızım gibi.... bacaklarındaki açıklık öyleydi yani... röntgende kalça çekirdeklerinde sorun görmedilerse güzel inşallah bundan sonrada olmaz. yalnız nöroloji ve ortopedinin görüşleri ayrı olabilir. kalçanın gelişimi yürümenin gecikmesinden daha önemli görüldü. sizde çekirdekler yetrli seviyede gelişiyor ve duruş olarak tehlike arzetmiyordur.
ben de bu soruyu merak ediyorum benim oğlumdada şant var gerçi doktor kontrolündeyiz ama ayaklanınca dahada belli olur ayaklarında sertlik yok çok şükür gevşeklikte yok mehmet özek yönledirir sizi fizik tedavi uzmanına sorun bence kendisi de bilir diye biliyorum bir tane blog var inanç ege diye oda 26 haftalık doğmuş şantlı bir bebek yazarsan okursun geçmisini onun da doktoru beyin cerrahı mehmet özek annesi blog ta yazmış mehmet özek anladı diye sağ ayağında sertlik olduğunu fizik tedavi uzmanı kontrolünde olmasına rağmen landarch .!.:
Benm oglum 28 haftalık doğdu beyin kanaması geçirdi sant takıldı suan düzeltilmiş 0 aylık normalde yarın dogması lazmdi. Cp olup olmadıgını merak ediyorum acaba bu kadr kucukken belirtisi olur mu? En erken belirtileri neler?
selam gonul...masallah ogluna ..amelıyat denılıyor bazen kas gevsetme amelıyatı genelde dort yas sonrası yapılıyor botoks yapılmasının nedenı o amelıyata kadar kemık ve kas gelısımını bozulmadan devam etmek ..ıkıncı botoks vaktımız bızımde geldı sayılır bende yedıtepedee faık beye gıdıcem bakalım ne dıcek benım kızım ayakta dengede durmaya basladı ıkı uc adım atıyo bakalım ıkı bucuk yasımız dolmadı fızık tedavı merkezı cok onemlı ..sen botoksu kac ayda bır yaptırdın..demgede durması nasıl..dafo kullanıyormu..sımdı oturması nasıl ..kızım bacaklarını tam acamıyor kalcada darlık var
evet canımpembe sortlu olan bacak kısmında cp var....bende cok dra gıttım onumuzdekı ay yedı tepede prof faık beye de gıdıcem ama bızım rontgenlerımız de sıkıntı cıkmadı bakalım ne dıcek dafo denen ayakkabı var bızım evet yanlıs bastıkca kalca cıkıgı olusabılıyo bu dendı bana ılerde amelıyat gerekebeılır dendı ama hersey beklemek zaman ne gosterecek dıye bu ay fızık tedavı merkezımı dgıstırdım ayakta tek baısna uç doryt dakıkaya kadar dengede durmaya basladı ve ıkı adım attı bakalım ıns fızyoterapıstımızde amelıyata gerek kalmadan yurumeyı basarabılırız belkı dıyor hayırlısı ıns ..senın kızın kısa zamanda toparlıcaktır ama alcıdan sonra cok ıyı fızık gerek daha etkılı olmasuı ıcın .saglık versın rabbım hepsıne canım gelısmelerı yaz utlaka merak edıyorum bızede gerekırse ılerde bılgım olsun ..ben netten cok arasturdım amelıyat sonunda basarı cok fazla...
oropedi teşhisi röntgenle ve doğrudan muayene yapılarak anlaşıldı. benim kızım da uzun zaman diz üstü oturuyordu fakat beklenti normal oturuş pozisyonudur ve normal oturuşa da düzeltilmiş 18 aylık başladı. fakat alçılandığı için oturuş da yürüme de geçikecek.