bebeğinin gözünde kayma olan varmı - Obilsin.com
arkadaşlar merhaba. benim onaltı aylık kızım var. bir aydır gözünde ara sıra kayma oluyor. prematüre bebeklerde bunlar görülebirmiş. bir ay öncesine kadar böyle birşey yoktu. bebeği bu durumda olan anneler ne yapmalıyım.
Merhaba geçmiş olsun benim oğlumunda gözünde kayma vardı 6 aylıkken dr götürdük önemli bişey olmadığını söyledi 1 yaşında tekrar getirin dedi ve gittik durum yalancı şaşılıkmış hemen ne olduğunu yazıyorum size inşallah ilerde gerçekten bi problen kalmaz. Yalancı Şaşılık Kimi bebeklerin gözleri genellikle sanki paralel bakmıyormuş gibi durabiliyor. Bunun nedeni, bebeklerin burun kökünün geniş olması. Bir başka sebebi ise gözlerde epikantus denilen burun kısmında bir cilt katmanının bulunması. İşte bu nedenlerden dolayı bebeğin gözlerinde şaşılık varmış gibi bir görünüm oluşabiliyor. Çocuk büyümeye başladığında ise paralelinde burun büyüyor, deri kıvrımları geriliyor ve yüz normal bir görünüm kazanıyor. Bunun sonucunda yalancı şaşılık durumu da kendiliğinden kayboluyor. Ancak bazı çocuklarda göz kayması gelişme çağında da devam ediyor. Dolayısıyla göz kaymasının gerçek olup olmadığını ancak bir göz doktoru ayırt edebileceği için bebeğin mutlaka bir göz muayenesinden geçmesi gerekiyor.
cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar. içimi rahatlattınız. ama benim kızımdaki kayma 14 aylıkken başladı. böyle durumlarda hipermetropiden, gözlükten, cerrahiden bahsediyorlar. minicik bebek nasıl gözlük takar nasıl ameliyat olur çok üzülüyorum. pazartesi cerrahpaşada kontrolümüz var. inşallah kötü çıkmaz sonuçlar.:1no2:
merhaba öncelikle bebeğine ve sana uzun ömürler diliyorum benim 11 yaşında bir kızım var prematüre bir bebekti ve ilerleyen dönemlerde gözünde bariz fark edilen bir kayma ile doktora başvurduk sizde bir an önce tedavisine başlayın göz kaymasını geçiriyorlar fakat göz tembelliği ve göz bozukluğu çıkarsa epey bir uğraş veriyorsunuz.yardım isterseniz önereceğim birkaç doktor ve hastane olabilir. lütfen bu konuyu es geçmeyin ilerleyen yaşlarda daha zor oluyor.
arkadaşım merhaba belli bir süre çalıştığım için yazmak istedim pramatüre bebeklerde bazen kayma yada retina kusurları olabiliyor.çalıştığım yer hatırı sayılır özel bir hastene olduğu için anne babalar çok bilinçli gerçekten erken doğan çocuklar çocuk doktorunun tavsiyesi ile retina muayenesi adı altında ROP muayenesine alınırdı.Bize bu şekilde gelen çok bebek ve ayrıca ikiz olduğunu biliyorum.Aklında bulunsun yinede cocuk doktoruna bir sor istersen yaptıralımmı diye.Göz dibi incelemesi için.Sağlıcakla kal...