Bebeğim kakasını neden yapmıyor:(( - Obilsin.com
Merhaba bayanlar bundan 2.5 ay önce 33 haftalik erken doğum yaptım kızım 17 gün kuzeyde kaldı şimdi çok şükür iyi 2.5 aylık oldu ama çok fena kaka yapamam sorunumuz var ilk başlarda 4 günde bir yapıyordu son zamanlarda haftada bir yapmaya başladı onuda sütüne yağ karıştırıyorum biogaia isimli biz ilaç veriyorum sürekli karnını zeytinyağına ovuyorum poposunu durtuyoruz o şekilde yapabiliyor doktora çok götürdüm erken doğduğu için bağırsak gelişimi henüz tamamlanmamış ondan yapamıyor 8 güne kadar yapmaması normal diyorlar ama bu durum benim canımı çok sıkıyor aranızda bu sorunu yaşayanlar lütfen cvp yazın siz neler yaptınız? ??
bildiğim kadarıyla bebeklerin kabızlığı yetişkinlerden farklı oluyor. uzun süre tuvaletini yapmaması, onun kabız olduğunu göstermez, ancak kakanın kıvamı keçi kakası gibiyse, kabız olduğu düşünülür, bildiğimden değil, dr miz öyle bir açıklama yapmıştı. bizde de aynı sorun vardı, dr miz 1 hafta bile yapmazsa telaşlanma, olabilir demişti. sadece yaptığı zaman kakanın kıvamı hafif sulu olması gerekiyor, çok çok pelte katı ise, dr ni bilgilendirmeni tavsiye ederim, geçmiş olsun
merhaba arkadaşlar benimde 24 haftalık bir prematüre bebeğim var. bizde sizin gibi sorunlar yaşadık hep söylenen bağırsak gelişimi yavaş olacak vs. yeşil kakasının sebebide kaka çok içerde duruyor rengi değişiyor oldu. rahat gaz çıkaramama 6 7 günde bir kaka yapma karşısında hep aynı cevap prematüre olduğu oldu. ancak gerçek geçen hafta ortaya çıktı bebeğimiz ileus adında bir hastalık. yani bağırsak yapışması. bu sebepten dolayı ameliyat oldu. içinizi sıkmak istemem isterseniz bir çocuk cerrahisine götürün en azından bir bağırsak filmi çeksinler içiniz rahat etsin. şimdi oğlum ameliyat olduktan sonra günde 3 bazen 4 defa ve sarı renkte kaka yapar oldu. en kötü günde bir kez kaka yapıyor yani kısacası bebeğim normale döndü. :)
bunun erken olmasıyla yada bağırsak gelısımını tamamlamamasıyla alakası olduğunu düşünmüyorum. ben 39+5 te doğum yaptım kızım tastamam 3 ay dolana kadar kaka yapmadı.. her gun oylesıne ıkınıyordukı ımkansız 2 3 gun beklemek.. hep kendım o yada bu yöntemlerle yaptırdım.. defalarca kez dr a goturdum cozum yok herkes başka bırsey soyluyor.. mesele su kı kızının gazı çoksa bunu çıkaramıyorsa yada çıkarsa bıle bu kendısını rahatlatmaya yetmıyorsa kakasını yapamıyor.. cunku gaz kakanın onunu tıkıyor..gaz tamamen çıkmadan kakada çıkmıyor.. yoksa bebegın elbette kabız degıl.. o yüzden muhtemelen ılk bebegın endıselenıyorsun bırseyımı var dıye..korkma..her gece ağlardım saatlerce ugrastıgımı bılırım o kakasını yaptırana kadar masajlar dürtmeler bacak bısıklet hareketlerı.. ağlardım derdım kesın bu çocukta bısey var.. 3 ay olunca hareketlendı ve benım 1 defa bıle alttan gaz çıkarmayan kızım hem gazını çıkarttı hemde muthıs bır gurultuyle hem kakasını yaptı.. o günden sonrada hıc bu sorun olmadı.. korkma dıye yazıyorum..rahat ol.. bıraz daha sabret ıyıce hareketlensın sende bu dedıklerımı tasdık edeceksın
kabızlık problemi oluşuyor bazen ama bu sürekli bir halde ise doktora göstermeniz daha doğru olacaktır .....
Canım bu dediklerini yapmK çok zor çünkü bebek çok ufak 2300 gr ve zaten anca bir göğüsü emiyor çok acıklı Sesiliaa .!.:
benim yeğenimde de böyle bir sorun vardı doktor poposunda çatlak olduğunu söyledi ve verdiği ilaçlardan sonra düzeldi kuzum şimdi rahat şükür .
Benim kızımda 2 aylık oldu eve çıkalı 12 gün oluyo ilk 4. Günde ve çok fazla ağlayıp ıkınarak yaptı ve çok fazla miktarda yaptı zeytinyağı masajı ve poposuna sürdük ancak yaptı sonra az az yaptı birkaç gün en son pazar akşam baya bi yaptı şimdi yine ıkınıp duruyor 3 gün olacak akşama yapmazsa. Tabiki doktor prematüre bebeklerde olabilir diyor çözüm sunmadı. Zeytinyağını düzenli vermeye karar verdim nasıl vermeliyim aç karnına mı sabah mı gece mi?? Bana bi yol gösterin kızlar.
Benim kısımda 32 haftalik doğdu aynı problem bizde var malesef 6 aylık olana kadarda devam edecek bağırsakları tam gelişmedigi için oluyor