31 haftalık doğan ikizler :(( - Obilsin.com
arkadaslar dün 11 yıl sonra 3.tüp bebek denemesiyle ikizlerimiz dünyaya geldi ve ben ilk defa hala oldum ama ne yazıkki 1 kerecik bile göremedik hemen yeni dogan yogun bakımına aldılar kiloları biri 1740 digeri 1600 cok korkuyoruz 31.haftasındaydı tecrübeliler bilgisi olanlar ne zaman atlatırız bu günleri (
Bizimkilerde 33 dogdular 15 gun kuvezde kaldilar cok zor bir surecti ben taburcu oldum kuzularim kaldi orda 2 saatlik yol vardi aramizda sut sagip goturduk 3 gunde bir cok sukur haftalarini tamamlayinca kavustuk kuzularimiza , uzulme olumlu dusun kavusacaksin ins bebislerine
inşallah sıkıntısız çıkarlar yoğun bakımdan. haftaları fena değil, ikizler zaten normalde de 2 hafta önce doğar, normaldir, kiloları da iyiymiş. yani genel durumları iyidir herhalde diye düşünüyorum.
Benim de 31 hafta doğdular biri 1 ay karnımda vefat etmiş tabi ben diğeri kımıldıyor diye anlamadım birşey.kontrole gittiğimde öğrendik sonrasında bana bir zararı olmadığı gerekçesiyle alınmadı çünkü oğlumun ciğerleri gelişmemişti.10 gün sonrasında sancım oldu ve normal doğumla kızım ve oğlum fakültede dünyaya geldiler.Erken doğmasına ragmen oğlum 2,40 dü diğeri 1 kilo civarı yani biri olünce diğeriyle kan akışının artmasıymış kilolu olması haftasına göre.Sonra kuveze alındı oğlum solunum cihazına bağlandı . 1 gün solunum probleminden beyin kanaması geçirdi ve bircok tedavi gördü. Şuan vucudunun sol tarafı güçsüz yani kolunu kullanmıyor ayak uca basıyor.Kuvezde 35gün kaldı daha sonra ben yanına alındım.Emme yetisi olmadığı için sütümü sağıp verdim.5yıl fakülte takibe aldı bolbol zatüre oldu yavrum hava cihazı aldık eve ventolinsiz günümüz geçmiyordu.Normalde olması gereken el becerileri, motor gelişimleri çok gerideydi 1 yasında oturdu 2 yasında aksıyarak yürüdü ama biliyomusunuz daha 11 aylıkken subhanekeyi ezbere biliyordu zeki oldugunu ozaman anlamıştık.suan ilkokula gidiyor dersleri cok iyi zeka testi normalin üzerinde sunu unutmayalım Allah bi tarafından eksiltiyorsa bir tarafından veriyor Kolunu kullanmaması hiç önemli değil.Allah herkese yardım etsin inşallah kalbinizdekini size HAYIRLI ise versin (amin)
Benim ilk oğlum 29+5 doğdu 2011 yılında. 4 hafta küvez 3 hafta yatak olmak üzere 7 hafta hastanede kaldı. 1418 gr doğdu 1288 grama düştü. 2910 gr ile hastaneden çıktık. 4-5 aylık olduğunda normal doğum kilosunu yakalamıştı. Bana bu çocuğu neyle besliyorsun diyorlardı, bende "sevgimle" diyordum:)))) 1 ay sonra dört yaşına girecek inşaallah. Çoğu yaşıtından uzun sağlığı herşeyi iyi çok şükür. Herşey geçiyor anneye çok destek olun. Moral bozucu sözlere kulak tıkayın. Bol bol dua edin. Anne çocuklarını bol bol kucağına alsın. Kucağa alışır gibi saçmasapan bir düşünceye kapılmayın sakın. Emeklemeye başlayınca istesenizde kucakta durmuyorlar zaten:))))